Choď na obsah
Choď na menu
Úvod »
Kastrácia a sterilizácia
Prečo nechať kastrovať mačku

Aj napriek svojej veľkej nezávislosti si mačka vybrala človeka, aby s ním žila v spoločnej domácnosti. Bolo by teda ideálne, aby každé mača, ktoré se narodí malo svoj vlastný domov. Všetci však vieme, že to tak nie je. Nie všetky mačiatka majú to šťastie, že žijú s človekom v jeho domácnosti. A ako zabrániť tomu, aby týchto opustených mačiat bolo čo najmenej? Nasledujúce riadky budú venované majiteľom mačiek a kocúrov, ktorí sa nechcú venovať chovu čistokrvných mačiek, ale vybrali si mačku ako spoločníka pre svoj život.
Prirodzenou vlastnosťou mačiek je veľký reprodukčný potenciál. Čo to znamená? Mačka je schopná mať v období jedného roku dva až tri vrhy. Ak berieme do úvahy, že v jednom vrhu mačky je štyri až šesť mačiat, znamená to každoročne dvanásť až osemnásť mačiat na jednu mačku. Ak máte doma mačku, ktorá bežne chodí von, môže sa Vám teda jednoducho stať, že budete riešiť problém, čo s takým veľkým počtom mačiat. Všetkým známym ste už predchádzajúce mačatá rozdali a čo s novými? Toto je jeden z okamžikov, kedy začnete premýšľať nad kastráciou Vašej mačky.
Druhým príkladom keď majiteľ, zvlášť kocúra, začne uvažovať o kastrácii, je stav, keď si kocúr začne značkovať svojím močom Váš byt. Je to chovanie, ktoré je u neho úplne prirodzené. Jeho predkovia si takto značili teritórium, kde lovili, žili a odchovávali svojich potomkov. Moč kocúrov je veľmi aromatický, takže ak máte takéto zviera doma, všetky návštevy u Vás doma cítia, že máte kocúra. S týmto chovaním väčšina kocúrov začína po dosiahnutí pohlavnej dospelosti, tj. asi po pol roku života.
Hovoríme tu o kastrácii, ale ešte sme si nepovedali, čo to je tá kastrácia. Každý z Vás vie, čo sú to pohlavné žľazy. U kocúrov sú to semenníky a u mačiek vaječníky. Sú to orgány, ktoré slúžia k rozmnožovaniu. A práve ich odstránenie sa nazýva kastráciou. Prečo ich môžeme s kľudom z organizmu odstrániť? Pre prežitie mačky či kocúra ako jedincov nie sú totiž životne dôležité. Neplnia žiadnu dôležitú funkciu, bez ktorej by sa nedalo žíť. Takže ešte raz opakujem, kastrácia je odstránenie pohlavných žliaz.
Vzhľadom k rozdielom v stavbe tela, inak bude tento zákrok vyzerať u mačiek a inak u kocúrov. Rovnaké u tohto zákraku u oboch pohlaví zostáva, že sa prevádza v narkóze. Je to teda zákrok nebolestivý. V mnohých prípadoch vyjde majiteľa lacnejšie než starostlivosť o mačiatka či mačku po pôrode. U oboch pohlaví je to zákrok, ktorý netrvá dlhšie ako jednu hodinu. U kocúrov sa prevádza rez v oblasti miešku, kde sú normálne ukryté semenníky. U mačiek je zákrok náročnější. Musí byť totiž chirurgicky otvorená dutina brušná a odstraňujú sa vaječníky aj maternica. Jediné čo zostáva majitelovi na starosti je starostlivosť o vzniknutú jazvu v priebehu prvých desiatich dní po operácii, než sa u mačiek odstránia stehy. Je samozrejmosťou každého veterinárneho pracoviska, ktoré prevádza tieto zákroky, že majiteľovi oznámia, ak sa o takto operované zviera musí starať. Musíte počítať s tým, že zvýšená starostlivosť o mačku bude v tomto prípade trvať asi desať dní.
Na záver sa ešte pokúsim vyvrátiť niekoľko mylných domnienok, ktoré kolujú medzi majitelmi mačiek. Prvá je, že Váš kocúr či mačka budú mať po kastrácii tendenciu priberať. Zamyslime sa ale, kto sa stará Vašej mačke o stravu. Ste to Vy. Takže na Vás záleží, ako ju budete kŕmiť a ak bude prekŕmená a obézna.
Druhou domnienkou je, že kastrovaní kocúri častejšie trpia tvorbou močových kameňov. Zatiaľ sa nikomu nepodarilo dokázať, že by kastrácia bola spojená s väčším percentom výskytu močových kameňov.
Poslednou mylnou domnienkou je, že mačka či kocúr po kastrácii sa stanú leniví, neochotní sa pohybovať. I toto je mylný záver. K nám do ordinácie prichádzajú dnes a denne kastrované mačky a kocúri a zatiaľ ani jeden majiteľ takýchto zvierat si nesťažoval, že by sa s ich mačkou nedalo hrať. A pokiaľ má niekto dve mačky doma, často rozpráva o chvíľach, kedy sa mačky spoločne hrajú a vyvádzajú.
Archív
Kalendár
<< |
máj / 2025 |
>> |